reklama

Nedajme si nahovoriť, že veci verejné nemôžeme ovplyvňovať

Vyššie územné celky sú zbytočné, ľudia sa s nimi nezžili a navyše sú to čierne diery, v ktorých zbytočne miznú milióny. Toto je iba malý výpočet názorov na fungovanie samosprávnych krajov, ktoré často počuť z úst voličov, občas z úst premiéra Roberta Fica a dokonca som ich počul hovoriť aj zopár samotných poslancov a predstaviteľov vyšších územných celkov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)
ŽUPNÝ DOM NITRA
ŽUPNÝ DOM NITRA (zdroj: www.nitra.sk, http://www.slovakiatravels.com)

Nuž, ťažko môžeme žiadať od ľudí, aby si uvedomili význam samosprávnych krajov (nazývaných aj vyššie územné celky - VÚC, župy, alebo regionálna samospráva), keď ani niektorí politici, ktorí majú kraj riadiť, často sami nechápu jeho zmysel.

Ľudia, ktorí v samosprávnych krajoch žijú, by si však ich význam mali uvedomiť. Pretože dianie v kraji a to, akým spôsobom je VÚC riadený, sa nás všetkých priamo dotýka. Aj vďaka neschopnosti krajov komunikovať so svojimi občanmi sa stalo, že si často neuvedomujeme, ako VÚC veľmi výrazne ovplyvňuje náš život. Mnohým politikom takýto stav dokonca vyhovuje, pretože vďaka nezáujmu občanov si môžu veci robiť „po svojom" a bez toho, aby im do toho niekto hovoril. Takže keď sa „drgáľame" po rozbitých cestách II. a III triedy, tak si za volantom možno od srdca zanadávame, no neuvedomíme si, že s tým môžeme niečo sami spraviť (teraz samozrejme nemám na mysli svojpomocné plátanie deravých ciest).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V prvom rade si musíme uvedomiť, že za stav týchto ciest je zodpovedný práve samosprávny kraj. Napríklad Nitriansky samosprávny kraj (NSK) ich na svojom území spravuje viac ako 2000 kilometrov. Môžeme ísť teda napríklad za poslancami VÚC z okresu, v ktorom bývame a spýtať sa ich, čo mienia robiť s katastrofálnym stavom cesty medzi obcami AB a XY. Prípadne môžeme na župu tlačiť prostredníctvom občianskych iniciatív, či petícií. Svoje žiadosti môžeme regionálnym poslancom predostrieť priamo na ich rokovaní. Viete si predstaviť, že by ste sa so svojimi požiadavkami dostali na rokovanie Národnej rady SR? A že by vám jej predseda, respektíve poslanci dovolili pristúpiť k rečníckemu stolu a vypočuli by si vás vo „veľkom" parlamente? Na rokovaní krajského zastupiteľstva takáto možnosť je!

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Alebo stredné školy. NSK ich spravuje takmer 70. Hnevá vás, že vaše dieťa chodí do školy, ktorá nemá telocvičňu, ktorej zateká strecha, prípadne sa má zlúčiť s inou školou, alebo úplne zrušiť? Nemusíte iba bezmocne nadávať a zalamovať rukami. Za stav školy, ktorú navštevuje vaše dieťa zodpovedá VÚC a poslanci, ktorých ste si zvolili - prípadne ich zvolil niekto iný, pretože vy ste voliť neboli. Možno sa vám nechcelo a možno preto, že vás niekto presvedčil, že to nemá zmysel... Ak vám ochorie dieťa v nevykúrenej škole, v ktorej sa práve pokazil starý kotol, tak si uvedomíte, že nie je jedno, kto sedí v kresle župana a kto kraj riadi z poslaneckých lavíc. Pretože práve za týmito ľuďmi môžete ísť a žiadať nápravu. Môžete cestovať aj priamo do Nitry, za predsedom kraja, alebo na rokovanie regionálneho zastupiteľstva.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A možno zistíte, že sa do tej Nitry neviete pohodlne dostať, pretože tam z vašej obce, alebo mesta chodí veľmi málo spojov. Viete kto je za to zodpovedný? Samosprávny kraj. Ten pri rokovaniach s dopravcami ovplyvňuje to, koľko spojov v jednotlivých okresoch bude premávať, aké zľavy si v nich napríklad seniori, alebo zdravotne postihnutí ľudia budú môcť uplatniť. A opäť je len na vás, komu pri voľbách delegujete právomoc o týchto veciach rozhodovať. Či je to človek, ktorý to bude robiť zodpovedne, kompetentne a či vás bude ochotný počúvať, keď budete mať problémy.

Tých kompetencií, ktoré kraj má a ktoré sa nás všetkých dotýkajú je oveľa viac. VÚC je zriaďovateľom divadiel, múzeí a množstva ďalších kultúrnych inštitúcií. Má zodpovednosť za zdravotnú starostlivosť vo svojich nemocniciach. Má za úlohu podporovať šport, cestovný ruch a množstvo ďalších vecí. Keď sa budete 9. novembra rozhodovať, či sa zúčastniť na voľbách do VÚC, porozmýšľajte nad tým čo je lepšie. Uveriť ľuďom, ktorí vám hovoria, že je všetko zbytočné a nič nemôžete ovplyvniť, alebo sa svojou účasťou pričiniť o to, aby v kresle župana a v poslaneckých laviciach sedeli tí správni ľudia, ktorí dokážu kompetentne rozhodovať veciach verejných a pozorne počúvať svojich voličov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tomáš Galbavý

Tomáš Galbavý

Tomáš Galbavý

Bloger 
  • Počet článkov:  50
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Bývalý poslanec NR SR. V súčasnosti bez politickej príslušnosti. Zoznam autorových rubrík:  Tlačový zákon a Lisabonská zmlMoje návrhyPolitika

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu