Banány pre Gorilu

Autor: Tomáš Galbavý | 10.1.2012 o 15:14 | (upravené 10.1.2012 o 15:29) Karma článku: 8,56 | Prečítané:  2462x

Poznáte ten vtip o páde balkóna: voda, piesok a betón sa sporia o tom, kto ho zapríčinil. Voda tvrdí, že ona to nie, veď ona je pramenitá, dva razy precedená. Piesok vyhlási, že ani on to nie je, je predsa jemný, riečny, tri razy ho preosiali. To betón, ten za to môže. A betón vykríkne, že on tam predsa ani nebol!

U nás nespadol balkón, ale odkiaľsi z útrob tajnoslužobného pralesa sa na internete vynorila Gorila. Sto strán textu, ktorý podľa niektorých je najobludnejšou kauzou od únosu Michala Kováča mladšieho, podľa iných zmesou výmyslov, poloprávd a pravdy – podiel jednotlivých ingrediencií si však netrúfnu odhadnúť.  Pretože Popolušky sú len v rozprávkach, roztriediť zložky si trúfa nie jeden, ale hneď niekoľko tímov – prokuratúra „obyčajná“ aj špeciálna, policajný útvar, parlamentné výbory, a možno sa napokon zíde aj parlament.

Ale teraz už seriózne, lebo obsah spisu Gorila si zaslúži vážnosť. Z hľadiska budúcnosti štátu je naozaj nevyhnutné roztriediť, čo z neho sa zakladá na pravde a čo nie – a potom vyvodiť dôsledky podľa hesla „padni komu padni“.  Tak by to aspoň malo byť v štáte, riadiacom sa právom a zákonmi. Budovanie takéhoto štátu som vždy podporoval a podporovať budem.

Lenže my sme momentálne v predvolebnom období a bolo by naivné sa domnievať, že akákoľvek kauza neposlúži ako munícia.

Preto sa minister hospodárstva Miškov doťahuje s predsedníčkou vlády Radičovou o odvolanie šéfky FNM Bubeníkovej (pričom Miškov nemusí premiérku o niečo také žiadať, pretože je to práve Miškov, kto má právo podať návrh na odvolanie). Ale nečudo, že je to tak, veď SaS nemá ani jasno v tom, ako sa vlastne Bubeníková na post dostala. Ako tvrdí predseda SaS Sulík, o tom, či je práve ona vhodnou osobou, mali pochybnosti už v čase jej menovania – práve na základe spisu Gorila, ktorý už vtedy mali v rukách. Neverili jej, mali vážne podozrenia, diskutovali o nich s premiérkou aj Ivanom Miklošom  - ale nevyužili právo veta, ktoré mali. Naopak, minister hospodárstva Miškov dal formálny návrh na jej vymenovanie do funkcie. Prečo? Pretože si povedali, že im to (podozrenia z rádovo stámiliónovej korupcie, z kupovania poslancov, zo zasahovania do riadenia štátu finančnými skupinami atď...) nestojí za to. Napokon, opäť citujem Sulíka: „materiál sme dostali z pre nás neznámeho zdroja, nevedeli sme, ktoré konkrétne informácie sú pravdivé a ktoré nie, denník SME o tom odmietol písať a materiál bol odovzdaný polícii.“ Dali prednosť účasti na vládnutí a rozhodovaní. Chceli to tak veľmi, že – citujem Sulíka – „ustúpili aj pri dekriminalizácii marihuany a aj pri registrovaných partnerstvách“. Teda pri dvoch bodoch, ktoré im získali možno najväčší počet sympatizantov z radov mladých ľudí.

Teraz sa SaS hrá na najčestnejšieho, najtransparentnejšieho a najférovejšieho hráča na ihrisku. Napriek tomu, že ešte stále sa nezmenili dve najpodstatnejšie skutočnosti: stále ide o materiál z neznámeho zdroja a nevedno, ktoré informácie v ňom sú pravdivé a ktoré nie. Došlo k jedinému posunu: informácie sa dostali na internet a médiá sú ochotné o ňom písať. Teda ho možno využiť. 

A potom už stačí len maličkosť: denne pár banánov, aby Gorila neuhynula predčasne do volieb. 

Sme predsa v politike. A tam niekedy vyhráva ten, kto všetkých presvedčí, že o ničom nevedel, o ničom nemohol rozhodnúť, nič nemohol ovplyvniť. Že on pri ničom vlastne ani nikdy nebol.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

O čom je kauza Dobytkár a čo odhalila?

Najvyšší súd vo štvrtok rozhode, či Bödöra nechá na slobode.

Dobré ráno

Dobré ráno: Na Iránske jadrové zariadenia ktosi zaútočil

Ako napreduje iránsky jadrový program.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Expremiér nie je pri Dobytkárovi nezaujatý

Roberta Fica ani nemusíme k celej veci vyvolávať, hlási sa sám.


Už ste čítali?