Stop okrádaniu okradnutých

Autor: Tomáš Galbavý | 7.11.2011 o 13:50 | (upravené 8.11.2011 o 18:06) Karma článku: 10,29 | Prečítané:  2643x

U nás taká obyčaj: prenajmete si pôdu na päť rokov, podnikáte, poberáte dotácie, nezaplatíte nájomné, po piatich rokoch zlikvidujete firmu, založíte si novú, prenajmete si na päť rokov pôdu...a tak stále dookola.

 realicom.sk

Ako je to možné? Tak, že zákon prikazuje majiteľom poľnohospodárskej pôdy, aby zabezpečili jej obrábanie. Na druhej strane reálny stav im to znemožňuje. Veľa majiteľov pôdy nemá techniku na jej obrábanie. Veď mnohí z nich už dávno prekročili dôchodkový vek a aj keby vládali pracovať, z dôchodku na techniku nenasporia. A ich deti majú existencie vybudované v mestách, vzdialených od rodnej obce desiatky a stovky kilometrov. Štyridsať rokov kolektivizácie urobilo svoje.

Táto situácia priam vyzýva k zneužitiu. Podnikateľský subjekt si prenajme pôdu v celom katastri obce, či dokonca niekoľkých susediacich obcí. Ak majú jej majitelia šťastie, tak im zaplatí nájomné aspoň za prvých pár rokov, ak majú smolu, nezaplatí im vôbec nič. Ak sa začnú dožadovať svojich práv, ani sa neozve. Kým sa majitelia pôdy dokážu zaktivizovať a obrátia sa na súd, tak zistia, že firma je v likvidácii, nevymôžu nič. Vzápätí sa ozve ďalší podnik s ponukou. Je jediný, nikto iný záujem nemá. Majiteľ pôdy chtiac-nechtiac podpíše, veď pôda musí byť obrábaná.

Dalo by sa povedať, že ide o systematické okrádanie ľudí, ktorých kedysi kolektivizácia okradla o ich pôdu. Som presvedčený, že tento stav treba zmeniť. Že tak, ako sme posilnili práva vlastníkov bytových domov, treba posilniť aj práva vlastníkov pôdy proti špekulantom. Inak totiž riskujeme nasledovný scenár: majitelia pôdy, ktorí z nej nemajú žiadny prospech, ju predajú. Prijmú ponuku toho, kto ponúkne najvyššiu cenu. Že to nebudú naši podnikatelia, je viac ako pravdepodobné. Prvé lastovičky - obce, kde pôdu kúpili zahraničné podniky, tu už  máme.

Je preto v našom spoločnom záujme zabrániť ďalšie zneužívanie ťažkej situácie majiteľov pôdy. Na to je celkom dobre využiteľný nástroj: ustanovenie, že dotácie sa poskytnú len tým podnikateľským subjektom, ktoré preukážu, že majú vysporiadané finančné vzťahy s majiteľmi pôdy. Zrozumiteľne: že riadne platia nájomné.

 

Návrh zákona, ktorý by to ustanovil, som už podal, leží v parlamente od minulej schôdze. Treba len veriť, že napriek zložitej politickej situácii sa nájde čas a vôľa ho prijať. Inak sa dožijeme toho, že v našej krajine budeme bezzemkami.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum AKO: Smeru sa nedarí zvrátiť pokles, nové strany výraznejšie nestúpli

Prieskum sa realizoval po ohlásení Kisku, že nebude opäť kandidovať.

LEVICE

Väzeň v Leviciach ušiel počas eskorty, skočil do vody pri mlyne

Z elektrárne ho zachraňovali hasiči.

AUTO

Medveď sa v USA vlámal do auta a zanechal po sebe spúšť

Podobných prípadov v americkom Connecticute pribúda.


Už ste čítali?