Matičné tunely

Autor: Tomáš Galbavý | 27.1.2011 o 17:23 | (upravené 27.1.2011 o 17:33) Karma článku: 9,12 | Prečítané:  1008x

Potvrdili sa tie najhoršie obavy. Podľa svojho súčasného šéfa Mariána Tkáča Matica slovenská zrejme naozaj prišla o peniaze, ktoré vložila do Podielového družstva Slovenské investície (PDSI).

Jozef MarkušJozef Markušhttp://internet.spaceboxx1.cz

Ako sme uviedli v predchádzajúcom blogu, ide o družstvo, ktorému spolušéfuje bývalý predseda Matice Štefan Markuš - a ako správny šéf sa staral o jeho prosperitu. Napríklad tým, že nižšie postavené štruktúry Matice boli inštruované, aby povzbudzovali ľudí ku kupovaniu si podielov. Teraz je PDSI v problémoch a je otázne, či ľudia niekedy vložené peniaze uvidia. Ocitli sa v rovnakej situácii, ako klienti nebankových subjektov. Na rozdiel od nich sa však nestali obeťou vlastnej nerozvážnosti, prípadne chamtivosti, ale idealizmu a dôverčivosti voči predstaviteľovi najnárodnejšej inštitúcie. Čo je o to hanebnejšie. A túto hanbu nezmyje ani prípadné „obrátenie sa na príslušné orgány" (rozumej tresné oznámenie), ktoré zvažuje Tkáč.

 

Keď už je to kyslé, tak nech je to ako ocot! Povedali si v Matici slovenskej a pokračujú v obviňovaní svojho predchodcu. Okrem iného za to, že neobhájil ani nárok na budovu v Bratislave a dokonca prišiel o byt v tejto budove, ktorý sprivatizovala - čuduje sa svete - bývalá zamestnankyňa sekretariátu predsedu.

 

Za najzvláštnejšie však možno považovať neprehľadné vzťahy medzi Maticou slovenskou, Nadáciou Matice slovenskej, Matičným fondom, PDSI, Eurodružstvom a Capital Invest. Dalo by sa povedať, že tvoria jednu veľkú rodinu, v ktorej sa dá len ťažko povedať, kto je vlastne matica, kto tatico, ktoré deti sú vlastné, ktoré osvojené a či sa dokonca za člena rodiny nevydáva aj sused. Čo ale fungovalo jednoznačne, bola spoločná peňaženka. Peniaze Matice, Národného pokladu, ale aj Neografie prúdili od jedného člena rodinky k druhému a nakoniec vinou neprehľadných rodinných pomerov mizli. Presne ako Národný poklad, za ktorý sa kúpili cenné papiere PDSI - cenné papiere, ktoré vzhľadom na situáciu v PDSI majú možno len cenu papiera, na ktorom boli napísané.

 

Treba tiež oceniť (aj príslušným úradným či súdnym výkonom) vynaliezavosť, s akou sa toto prelievanie peňazí niekedy dialo. Poskytnúť 42 tisíc eur (1,23 milióna korún) na zmenku subjektu, ktorý ako svoj identifikačný znak uvedie dátum narodenia 2390 je naozaj nóvum. Aj keď možno predpokladať, že autor zmenky sa pomýlil a tento rok mal byť dátumom, kedy sa peniaze vrátia. Fakt, že „operáciu zmenka" schválilo predsedníctvo Matice až dodatočne, viac ako dva mesiace po termíne splatnosti a zmenka nie je splatená dodnes, tento predpoklad len potvrdzuje.

 

Po zverejnení týchto skutočností azda naozaj prišiel čas sa vážne zamyslieť nad tým, či Matica slovenská má v súčasnej podobe ešte oprávnenie na existenciu. Teda či má pokračovať vo svojej dvojjedinnej podobe - na jednej strene ako inštitúcia, zriadená zákonom a plniaca určité úlohy, ktoré jej zveril štát (a z toho titulu jej platí), a na druhej strane ako spolok, financovaný z príspevkov a darov svojich členov. Pretože pre štát je takto vážne zdiskreditovaná organizácia ťažkým partnerom. Zdôrazňujem, že ju nezdiskreditovali žiadni vonkajší nepriatelia či neprajníci, ale jej vlastné vedenie. Vrátane človeka, ktorý v roku 1990 v televízii vyhlasoval, že ho môžu kopnúť, môžu ho opľuť, ale on sa boja za národné záujmy nevzdá....

 

V tejto súvislosti sa dá pochopiť, prečo chce Matica slovenská požiadať pápeža, aby počas svojej nadchádzajúcej návštevy Slovenska požehnal súsošie Cyrila a Metoda v Komárne. Vierozvestcovia takéto gesto určite ocenia a protekcia na „miestach najvyších" nie je na zahodenie....

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Penta, Rusko alebo Technopol. Kočner využíva zmenky často, v minulosti to riešila aj SIS

Kočner chcel podľa SIS získať aj zmenky, ktoré takmer položili Dzurindovu vládu.

EKONOMIKA

Pre eseročky chystajú nové pravidlá. Odborníci hovoria o šikane

Richter ich chce viac kontrolovať.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto už neprejde ani Kočnerovi

Kočner nie je nič iné ako historická anomália, relikt mafiánskych deväťdesiatych rokov.


Už ste čítali?